Novosti

Seniori za volanom

Seniori za volanom

Istraživanje koje je provela osiguravajuća kuća Allianz upućuje na to da starost vozača ima utjecaj na povećanje broja prometnih nezgoda, posebno kod vozača starijih od 75 godina.

Provedene aktivnosti

Znanstvenici će predvidjeti rak 15 godina unaprijed?

Znanstvenici će uskoro moći predivjeti mogućnost raka više godina prije potencijalne dijagnoze...

  • Svi 04
  • Hits 2182
Preporuke ureda pučke pravobraniteljice za zaštitu starijih osoba

Ured pučke pravobraniteljice donosi devet preporuka čiji je temeljni cilj poboljšanje zaštite...

  • Sij 13
  • Hits 2167
Predstava Jesenja sonata u HNK Split

27. i 28. veljače, 2015., u 19:55 h,...

  • Velj 27
  • Hits 2490
Znanstveni skup: Vino je dobro za zdravlje

Danas se zna da metaboličke posljedice umjerene konzumacije alkohola uključuju ne samo smanjenu...

  • Tra 15
  • Hits 2345

Izdvojeno

Koristite začinsko bilje kako biste smanjili unos soli u organizam

Koristite začinsko bilje kako biste smanjili unos soli u organizam

Dan „Više bilja, manje soli“ obilježava se 29. kolovoza, s ciljem skretanja pažnje na rastući problem prevelike količine natrija u prehrani te uključivanja u inicijativu za smanjenje udjela soli u...

  • Ruj 03
  • Hits 3560
Prezbiakuzija ili staračka nagluhost

Prezbiakuzija ili staračka nagluhost

Prezbiakuzija ili staračka nagluhost odnosi se na gubitak sluha koji je uzrokovan raznim čimbenicima, a kao što sami naziv kaže, javlja se kod osoba starije životne dobi.
  • Srp 09
  • Hits 4101

 

330 kuna mjesečno potrebno  da se
organizira pomoć u kući i dostava hrane za jednu kampanja3stariju teže pokretnu osobu.
120 kuna mjesečno potrebno  da joj se
organizira mjesto za druženje i savjetovanje.
Pozivamo vas da uplatom donacije
uljepšate starijoj osobi:
dan (15 kn), tjedan (105 kn)
ili prema svojoj želji.

kampanja

Nacionalno vijeće za umirovljenike traži povećanje mirovina

Nakon što je 1. veljače potpisan Sporazum o osnivanju Nacionalnog vijeća za starije osobe i umirovljenike, u četvrtak je održana konstituirajuća sjednica na kojoj je za predsjednika tog vijeća izabran Ante Gavranović iz Matice umirovljenika te su izložene ključne mjere za poboljšanje položaja umirovljenika i starijih osoba, a kao jedna od važnijih istaknuto je hitno jednokratno povećanje mirovina. Za potpredsjednika Nacionalnog vijeća izabran je pomoćnik ministra rada i mirovinskog sustava Marinko Papuga.

Vijeće je sastavljeno od 12 predstavnika i to od četiri iz Vlade, šest predstavnika umirovljenika iz redova Matice umirovljenika Hrvatske i Sindikata umirovljenika Hrvatske te predstavnika Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje i Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, podsjeća u priopćenju Sindikat umirovljenika Hrvatske (SUH). Nakon izglasavanja izmijenjenog poslovnika u ime 25 posto građana Hrvatske starijih od 60 godina i umirovljenika predsjednik Nacionalnog vijeća Ante Gavranović izložio je hitne mjere koje su Sindikat umirovljenika Hrvatske i Matica umirovljenika Hrvatske usuglasili kao ključne za poboljšanje položaja umirovljenika i starijih osoba.

Kao jedna od važnijih mjera istaknuto je hitno jednokratno povećanje mirovina i to najmanje 10% za mirovine do 2000 kuna, 7,5% za mirovine od 2001 do 3800 kuna te povećanje od 5% za mirovine od 3801 do 6000 kuna. Zahtijevaju i hitnu korekciju formule usklađivanja mirovina i to usklađivanje za sto posto vrijednosti povoljnijeg indeksa kako realne vrijednosti mirovina ne bi pale za 30% u odnosu na plaće, što se unaprijed predodređuje.

Budući da se kao veliki problem pokazao način obračuna dodatnog doprinosa na mirovine za zdravstveno osiguranje, jedan od zahtjeva je njegova hitna korekcija na način da se doprinos obračunava na razliku iznad cenzusa u visini prosječne neto plaće u prethodnoj godini (5664 kune), a ne na cijelu mirovinu ako prelazi cenzus i za jednu kunu. Nužno je, smatra Vijeće, što prije korigirati način obračuna drugog dohotka za umirovljenike, tako da se porez na drugi dohodak obračunava kao i prvi, točnije da se porezna stopa umanjuje za 50 posto.

S ciljem usporavanja siromašenja umirovljenika i starijih osoba nužno je, poručuju, što prije uvesti minimalnu mirovinu u visini od 50 posto minimalne (bruto) plaće u prethodnoj godini, što bi značilo da u prvom mirovinskom stupu ne bi bila isplaćivana mirovina stečena radom niža od 1500 kuna. Za sve osobe starije od 65 godina koje nisu ostvarile pravo na mirovinu, potrebno je, ističu, što žurnije uvesti tzv. nacionalnu (socijalnu) mirovinu koja bi se isplaćivala iz proračuna i ne bi bila viša od minimalne mirovine. 

Izvor: www.vijesti.hrt.hr