Zašto su starije osobe često žrtve prijevara?
Iako prevaranti u pravilu ne biraju koga će opljačkati, činjenica jest da žrtvama takvih radnji češće postaju starije osobe nego mlađe. Zanima nas postoji li za to objašnjenje.
Iako prevaranti u pravilu ne biraju koga će opljačkati, činjenica jest da žrtvama takvih radnji češće postaju starije osobe nego mlađe. Zanima nas postoji li za to objašnjenje.
Prezbiakuzija ili staračka nagluhost odnosi se na gubitak sluha koji je uzrokovan raznim čimbenicima, a kao što sami naziv kaže, javlja se kod osoba starije životne dobi.
Centar za zdravstvenu gerontologiju - Referentni centar Ministarstva zdravlja Hrvatske za zaštitu zdravlja starijih osoba Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr.Andrija Štampar“, izradio je upozorenje rizika za starije osobe u Hrvatskoj radi niskih temperatura zraka – hladnoće:
Nemojte uzimati vaše uši i osjetilo sluha zdravo za gotovo! Gubitak sluha treći je najčešći zdravstveni problem koji može utjecati na kvalitetu vašeg života i odnosa s drugima.
Vijesti o stogodišnjacima koji i dalje žive život pun aktivnosti čitamo gotovo svakodnevno. Činjenica je da sve više ljudi doživi stotu, ali i godine iza nje. Ipak, na to hoćete li doživjeti troznamenkasti rođendan možete i sami utjecati, piše Huffington Post.
Svjetski dan spondiloartritisa obilježava se 28. travnja. Upalna križobolja javlja se kod 5 do 7% populacije i većinom pogađa osobe mlađe od 40 godina. Hrvatska još nema registar oboljelih od spondiloartritisa, a od njega boluje oko 40.000 osoba (oko 1% populacije).
Tajna dugovječnosti još nije otkrivena, a svaka osoba koja doživi stotu oslanja se na neke svoje rituale i prakse. Također, svaka je od njih uvjerena kako su baš njihovi rituali zaslužni za dug život. U nastavku donosimo neke od savjeta veselih stogodišnjaka.
Budući da se populacija osoba starije životne dobi povećava u cijelom u svijetu pa tako i u Hrvatskoj, uspješno cijepljenje starijih osoba protiv određenih uzročnika zaraznih bolesti predstavlja sve veći javnozdravstveni prioritet.
Oni kao da su s nekog drugog planeta, ali nisu. Hunza narod živi na planinama sjevernog Pakistana, ima ih oko 87.000, a posebni su po tome što žive prosječno sto godina, ali mnogi od njih bez problema dožive i 120.
S obzirom da životni tempo ne ostavlja dovoljno vremena da se pripremimo za mirovinu, nerijetko zamišljamo kako se opuštamo uz svoje hobije, putujemo i slično, no istina je da većina novih imirovljenika ostane zatečena i ne zna što i kako dalje.
Stručnjaci za tumore u Međunarodnoj agenciji za istraživanje karcinoma su na inicijativu Europske komisije objavili su kodeks ponašanja sažet u 12 točaka s ciljem prevencije raka.
Svjedoci smo sve većem broju medijskih napisa o različitim i vrlo maštovitim prevarama starijih osoba. Studija američkog sveučilišta UCLA pokazuje da stariji ljudi, češće nego mlađi odrasli, ne uspijevaju interpretirati nepouzdano lice kao potencijalno neiskreno.
Dan „Više bilja, manje soli“ obilježava se 29. kolovoza, s ciljem skretanja pažnje na rastući problem prevelike količine natrija u prehrani te uključivanja u inicijativu za smanjenje udjela soli u hrani „Manje soli – više zdravlja“.