Ozljede se nalaze na trećem mjestu osnovnih uzroka smrti, nakon kardiovaskularnih bolesti i novotvorina, kako u Hrvatskoj, tako i u Splitsko-dalmatinskoj županiji.
Prema javnozdravstvenim pokazateljima smrtnosti za našu Županiju, padovi čine više od trećine svih ozljeda. Kod umrlih od padova prevladavaju žene i dobna skupina 75 i više godina. Kod padova u starijoj dobi najčešće ozljede su prijelomi kuka, ozljede glave/mozga, prijelomi ruku i kralježnice.
Prema navodima Svjetske zdravstvene organizacije (SZO), gotovo svaka treća osoba u svijetu starija od 65 godina tijekom godine doživi pad, dok učestalost padova i dalje raste s dobi. Smrti zbog padova predstavljaju samo vrh sante mogućih ishoda, jer padovi sa značajnim udjelom sudjeluju u bolničkom liječenju i rehabilitaciji, te su jedan od glavnih uzroka privremenog ili trajnog invaliditeta. Starenjem populacije povećava se udio stanovništva osjetljivog na padove, tako da prevencija padova postaje pravi izazov ne samo za zdravstveni sustav, već i za društvo u cjelini.
Rizični čimbenici za nastanak padova su:
- dob (starenjem se povećava rizik pada),
- spol (žene imaju veći rizik),
- poremećaji ravnoteže,
- oslabljen vid i sluh,
- bolesti mišićno-koštanog sustava (osteoporoza!),
- bolesti živčanog sustava i
- druge kronične bolesti.
Povećanom riziku od padova dodatno pridonose:
- uzimanje određenih lijekova,
- konzumiranje alkohola,
- nedostatna tjelesna aktivnost,
- nepravilna prehrana te
- okolišni čimbenici.
mr. Ivana Bočina, dr. med., spec. javnog zdravstva
Odjel za epidemiologiju i prevenciju ozljeda
Služba za epidemiologiju i prevenciju nezaraznih bolesti Nastavni zavod za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije